Szkoła Podstawowa w Zamościu
Zamość 14, 63-520 Grabów nad Prosną
woj. wielkopolskie

Laboratoria Przyszłości

Nasza Szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. Program skierowany jest między innymi do szkół podstawowych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 000 złoty na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:

 1. Specjalistyczne urządzenia, narzędzia materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki (drukarka 3D, laptop, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, klocki lego Educarium Spike Prime, roboty edukacyjne do nauki kodowania – TRUETRUE, stacja lutownicza).
 2. Sprzęt i wyposażenie Pracowni Audio-Video: statyw, mikrofon krawatowy i kierunkowy z akcesoriami, a także aparat cyfrowy, oświetlenie do realizacji nagrań – przysłużą się uczniom do wykonywania zdjęć, montażu, obróbki filmów i zdjęć.

Uczniowie podczas zajęć będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne.

Rok szkolny 2023/2024

A może coś z robotyki?

Uczniowie klasy I i II w naszej szkole na lekcji z edukacji informatycznej uczyli się programowania korzystając z robotów edukacyjnych TRUETRUE. Układanie kolejnych algorytmów i kroków robota rozwijała u uczniów wyobraźnię, logiczne myślenie i pomysłowość.

Roboty edukacyjne zakupione były w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Drukowanie w drukarce 3D

Uczniowie klasy VIII na lekcji informatyki zdobywali wiedzę z zakresu obsługi drukarki 3D. Sprzęt otrzymała szkoła w ramach programu „Laboratoria przeszłości”.

W czasie zajęć uczniowie zostali wdrożenia do obsługi nowoczesnego urządzenia i korzystania z niezbędnego oprogramowania. Lekcja byłą bardzo ciekawa i przyczyniła się do rozwoju kreatywności i umiejętności technicznych młodzieży.

Nietypowe zajęcia informatyki
z klockami Lego Spike Prime

W naszej szkole na lekcjach informatyki uczniowie klas IV, V i VII uczyli się programowania i projektowania różnych modeli wykorzystując zestawy klocków LEGO Spike Prime. Pomoce zostały zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.

Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, oprogramowania oraz języka kodowania opartego na Scratchu, SPIKE Prime, uczniowie chętnie angażowali się w ciekawe zajęcia. Lekcja była doskonałą formą projektowania według wzoru, a także projektowania własnych modeli. Rozwijała kreatywne myślenie, uczyła rozwiązywania złożonych problemów we współpracy z innymi członkami zespołu.

SPIKE Prime pomaga uczniom nauczyć się podstawowych umiejętności STEAM oraz XXI wieku potrzebnych, by stać się innowacyjnymi umysłami jutra... po prostu się bawiąc!

Rok szkolny 2022/2023

Zróbmy coś na gorąco…

Zajęcia w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

Szkoła Podstawowa w Zamościu (gmina Sieroszewice), tak, jak wiele szkół, uczestniczy w programie edukacyjnym „Laboratoria przyszłości”.
W ramach tego programu przeprowadzane są zajęcia, dzięki którym uczniowie mogą wejść w fascynujący świat techniki, urządzeń i programów.

Uczniowie klas VI–VIII, w roku szkolnym 2022/2023, mogli zapoznać się ze stacją lutowniczą i jej technicznymi możliwościami. Zajęciem poprzedzającymi pracę z gorącymi elementami urządzenia było krótkie szkolenie z zakresu BHP oraz zapoznanie z zasadami działania urządzenia. Świat stopionego, ciekłego metalu (cyny) okazał się ekscytujący. Praca dotyczyła:

 • topienia cyny i trzymania jej na grocie lutownicy
 • oczyszczania i przygotowywania podłoża (miedzi) do lutowania
 • bielenia końcówek miedzianej linki lub drutu
 • łączenia ze sobą miedzianych elementów
 • wykonywania elementów miedzianej „biżuterii”

Młodzi ludzie, którzy na co dzień nie mają możliwości pracy z takim urządzeniem, zaangażowali się w zaoferowane im działania. Fascynowali się ciekłym metalem, i tym, jak spływa łącząc miedziane elementy. Doświadczyli, że niełatwo jest nabrać na grot kropelkę cyny i przenieść na lutowany element. Niełatwo było za pierwszym razem połączyć poszczególne elementy trwałym lutem… A świadomość pracy z urządzeniem o temperaturze około 300 stopni Celsjusza zapewne sprawiła, że niejednemu uczniowi zadrżała ręka. Dla uczniów, zwłaszcza tych, którzy na początku z rezerwą podchodzili do tego typu działań, największym problemem okazywał się… koniec zajęć.

Pobawmy się światłem…

Zajęcia w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

Szkoła Podstawowa w Zamościu (gmina Sieroszewice), tak, jak wiele szkół, uczestniczy w programie edukacyjnym „Laboratoria przyszłości”.
W ramach tego programu przeprowadzane są zajęcia, dzięki którym uczniowie mogą wejść w fascynujący świat techniki, urządzeń i programów.

Uczniowie klas IV–VIII mogli na przestrzeni całego roku szkolnego poszerzać swoje umiejętności fotograficzne. Zapoznali się z instrukcją obsługi aparatu cyfrowego, poznali zasadę działania sprzętu i jego możliwości, dokonywali odpowiednich nastaw. Mieli możliwość wykonania zdjęć w ramach:

 • tematu „Martwa natura – sztuka kompozycji”
 • jesiennego pleneru (krajobraz)
 • fotorelacji ze szkolnych imprez (finał projektu ekologicznego „Ziemi na ratunek”, jasełka, bal karnawałowy, „Kopciuszek” – czyli zajęcia teatralne odgrywane przez rodziców)
 • ćwiczeń z umiejętności kadrowania

Młodzi ludzie, choć z fotografią cyfrową mają do czynienia na co dzień (posiadają przecież smartfony!) z zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Rozwijali swoje umiejętności twórczego fotografowania. Kto wie, może te właśnie zajęcia zaowocują w przyszłości u któregoś z nich zawodową pasją związaną ze sztuką malowania światłem.

KLOCKI LEGO SPIKE PRIME

Od początku roku szkolnego uczniowie szkoły na zajęciach świetlicowych korzystają z klocków LEGO SPIKE PRIME, zakupionych dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

Chętni uczniowie budują z nich różne prototypy. Zabawa z klockami to wyjątkowy sposób na generowanie kreatywnych pomysłów.

Rozwiązania LEGO EDUCATION wspierają uczniów w rozwoju, kładąc nacisk na wzmacnianie kompetencji przyszłości między innymi poprzez naukę języków programowania Scratch.

ROBOTY EDUKACYJNE TRUETRUE

Podczas zajęć w klasach IV - VIII uczniowie naszej szkoły wykorzystywali roboty edukacyjne TRUETRUE, zakupione dzięki udziałowi w PROGRAMIE LABORATORIUM PRZYSZŁOSCI.

Uczniowie chętnie przystąpili do nauki tworzenia algorytmów oraz programowania robotów, które zgodnie z zapisanym programem wykonywały zadane operacje. Układanie algorytmów o mniejszym lub większym stopniu trudności rozwija u uczniów logiczne myślenie, wyobraźnię oraz pomysłowość.Szkoła Podstawowa w Zamościu 2019