Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną   

Wersja do druku Ikona drukarki

(2013-01-05) Zatrzymaj się, Bóg się rodzi...

Jasełka w Zamościu

Boże narodzenie to czas szczególny, czas tkliwej kolędy i zapachu pieczonych pierników. To czas rodzinnego ciepła, którego płomień właśnie wtedy rozbłyska bardziej niż kiedykolwiek, a wspomnienie dzieciństwa i wydarzeń z nim związanych towarzyszy ludziom dorosłym w sposób wyjątkowy. W tych niezwykłych dniach misteria, zwane jasełkami, zapraszają grą najmłodszych aktorów: "Zatrzymaj się, Bóg się rodzi! Pokłoń się, oddaj Mu hołd!"

Przedstawienie wystawione 05 stycznia 2013 r. o godz. 16.00 miało charakter środowiskowy. Jasełka bowiem przygotowane zostały z myślą o wszystkich mieszkańcach okolicznych wiosek. Uroczystość zaszczycili ponadto swą obecnością przedstawiciele władz gminy Sieroszewice.

W biblijne role zaangażowali się wszyscy uczniowie z klas I - VI oraz oddziału "0" Szkoły Podstawowej. W rolę Maryi wcieliła się Wiktoria Spalona, Józefem był Krzysztof Szmaj, a role Trzech Mędrców przypadły dziewczętom - Ewie Kamińskiej, Aleksandrze Żuberek i Aleksandrze Zatylnej. Rolę małego Jezuska (pod koniec przedstawienia był epizod nawiązujący do powrotu św. Rodziny z Egiptu do ojczyzny) zagrał natomiast najmłodszy aktor - przedszkolak Michał Grygowski.

Najważniejszym wydarzeniem każdych jasełek są narodziny Dzieciątka, które przychodzi, aby dać światu zbawienie. Jednak tegoroczne misterium ukazuje narodziny Mesjasza poprzez historię Trzech Mędrców, poprzez trudy ich wędrówki, niepokoje z nią związane i pragnienie spotkania z Kimś tak bardzo oczekiwanym. Choć szlak ich wędrówki wiedzie przez dwór Heroda, odnajdują wreszcie Dziecię i składają Mu dary. Sami też otrzymują dar - pragną trwać przy wartościach mających swe źródło w Bogu.

Każde jasełka wzywają do dzielenia się miłością. Jest to zatem wezwanie skierowane do nas, abyśmy, tak jak Trzej Mędrcy, szukali Jezusa, odnaleźli Go i oddali Mu hołd, a wracając od Nowonarodzonego radowali się z daru miłości, jaki od Niego otrzymaliśmy, dzieląc się Bogiem i Jego miłością z innymi ludźmi

Całość została przygotowana przez zespół nauczycieli. Prowadzącymi byli Anna Piątkowska-Moś i Paweł Wawrzyniak (autor scenariusza). W szczególny sposób zaangażowane były przy próbach i przygotowaniu scenerii p. Beata Grygowska, Jolanta Podlas i Regina Zalejska. Swoja pomoc przy przygotowywaniu strojów okazali również rodzice.

Po zakończeniu przedstawienia p. dyrektor Janina Siudzińska podziękowała wszystkim gościom za przybycie, uczniom i nauczycielom za przygotowanie spektaklu oraz złożyła wszystkim życzenia noworoczne. Podziękowania należą się też Gminnemu Ośrodkowi Kultury z Sieroszewic za udostępnienie sprzętu oświetleniowego.

Paweł Wawrzyniak

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie

Zdjecie