Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną   

Wersja do druku Ikona drukarki

(2018-11-09) Narodowe świętowanie w Szkole Podstawowej w Zamościu.

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Zamościu uczczono w piątek 9 listopada uroczystą akademią. W montażu słowno-muzycznym uczniowie zaprezentowali wybrane zagadnienia z rozbiorowej historii Polski. Przypomniano najważniejsze daty i fakty dotyczące 123-letniej niewoli Ojczyzny. Wiadomości historyczne przeplatane były pięknie wyrecytowanymi fragmentami poezji. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych:"Piechota", "My Pierwsza Brygada", "Wojenko,wojenko", "Przybyli ułani", "Ojczyzno ma". Podniosłą atmosferę podkreśliła gra na skrzypcach, scenografia, galowe stroje oraz wyśpiewana przez występujących pieśń radości "Gaudeamus igitur". Prawdziwa powaga i zaangażowanie uczestników spotkania - to świadectwo szacunku dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu.
Po akademii, nawiązując do wielowiekowej tradycji sadzenia przez społeczeństwo drzew - przede wszystkim dębów - uosabiających siłę, długowieczność i nieprzemijającą pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego Narodu, cała społeczność szkolna udała się posadzić Dąb Niepodległości.
Punktualnie o 11.11 wszyscy uczniowie i nauczycieli w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
Następnie odbył się turniej "Kocham Cię, Polsko". W zabawie z polskimi akcentami wzięli udział uczniowie klas II - VIII, tworząc dwie drużyny oraz rozśpiewaną i głośną widownię, kibicującą wybranym zespołom.
W różnych konkurencjach rywalizowały zespoły: Biedronki i Żabki. Siedmioosobowe ekipy przeszły test wiedzy o wszystkim, co polskie. Zostali sprawdzeni w kalamburach, głuchym telefonie, zabawie "Kto jest kim", jaka to piosenka, urodzinach, polszczyźnie i zakazanych słowach.
Po zaciętym pojedynku uczestników, w radosnej atmosferze zwycięzcą okazała się drużyna Biedronek.
Tegoroczne Święto Niepodległości na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.